Küresel Finansal Kriz ve Dış Ticarete Yansımaları

Küresel Finansal Kriz ve Dış Ticarete Yansımaları
başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

2007 yılında etkileri hissedilmeye başlayan finansal kriz, 2008 yılının Eylül ayında Lehman Brothers’ın iflasını açıklaması ile beraber küresel bir görünüm almıştır. Ard arada yaşanan banka iflasları ve hemen akabinde gelen hükümet müdahaleleri krizin etkilerini yavaşlatmış olsa da finansal krizin ekonomik krize dönüşmesini engelleyememiştir.

Bu krizin en önemli özelliklerinden birisi de gelişmiş ekonomilerde başlayan ve küresel ticari entegrasyonun ileri düzeyde olması sebebiyle tüm dünyayı etkisi altına alan bir kriz olmasıdır.  Bugün için dünya ticaretinin önemli bir kısmını ellerinde bulunduran ABD ve AB’nin yaşamış olduğu ekonomik daralma, bu ülkelere mal ihraç eden diğer ülkelerin ihracat rakamlarında düşüşe yol açmıştır.

Aşağıdaki şekil Dünya Bankası’nın “Global Development Finance 2009: Global growth” çalışmasından alınmıştır. Şekil incelendiğinde 2008 yılında 2007 yılına göre ihracatında düşüş yaşayan ülke veya bölgeler; Japonya (-1,6), Brazilya (-2,1) ve Güney Amerika ülkeleridir (-7,0).  Diğer ülke ve bölgelerin ihracatları 2008 yılında 2007 yılına oranla artış göstermiştir. Bunun sonucunda da 2008 yılında Dünya ihracatı 2007 yılına göre %4,5 artış kaydetmiştir.

dunya_ihracat_oranlari_2009_2008

İhracat ve Sanayi Üretimi Büyüme Oranları

2009 yılı ise ülkelerin dış ticaretinde önemli düşüşlerin kaydedildiği bir yıl olmuştur. Yukarıdaki şekilden de görüleceği üzere, hiçbir ülke veya bölge 2009 yılı mart ayı ile 2008 yılı mart ayı arasındaki dönem için ihracatında negatif büyümeden kendisini kurtaramamıştır. Bunun sonucunda da yıllar sonra ilk defa dünya ihracatı düşüş göstermektedir.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.

Reklamlar
Bu yazı Güncel içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.