Akreditif Belgeleri Nelerdir?

Akreditif belgeleri başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

Daha önceki yazılarmızda akreditif tanımı yapmıştık ve akreditifin UCP 600 kuralları çerçevesinde adı ve tanımlaması nasıl olursa olsun, amir bankanın uygun ibrazı karşılayacağına dair kesin yükümlülüğünü ifade eden dönülemez nitelikte bir düzenleme olduğunu belirtmiştik.

Akreditifin tanımına dikkat edecek olursak bir kaç önemli noktanın altının çizilmesi gerekmektedir. Bu tanımlar sırası ile ;

 • Uygun İbraz
 • Kesin ve dönülemez nitelikteki yükümlülük kavramlarıdır.

Amir bankanın kesin ve dönülemez nitelikteki yükümlülüğü konusunu daha önce gayri kabili rücu akreditifler başlıklı yazımızda ele aldığımız için tekrar bu konuya değinmek istemiyorum. İsteyen okuyucularımız bu yazımıza göz atıp bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilirler.

Uygun İbraz : UCP 600 içerisinde uygun ibraz şöyle tanımlanmaktadır. ” akreditif şartlarına , UCP 600 ‘ün kurallarına ve Uluslararası Standart Bankacılık Uygulamasına (ISBP) uygun ibraz anlamına gelir” denilmiştir. Dolayısı ile bir ibrazın uygun ibraz olup olmadığının değerlendirilmesinde sırası ile ;

 1. Akreditif metninde yazılı olan şartları sağlayıp sağlamadığı
 2. UCP 600’ün kurallarına uygun olup olmadığı
 3. Uluslararası Standart Bankacılık Uygulamasına (ISBP 2007 ) uygun olup olmadığı bankalarca değerlendirilmekte ve bundan sonra ibrazın uygunluğuna karar verilmektedir.

Peki tüm bu incelemeler nasıl ve neyin üzerinden yapılmaktadır. bu sorunun cevabını da isterseniz UCP 600’den faydalanarak verelim. ” Bankalar belgelerin ilişkili olabileceği malları, hizmetleri veya yapılan işleri değil, belgeleri göz önünde bulundurarak işlem yaparlar.”

Evet, sanırım artık asıl konumuz olan akreditif belgelerini açıklamaya başlayabiliriz.

Akreditife konu olan ibrazda yer alabilecek belgeler genel olarak 4 gruba ayrılabilmetedir. Aşağıda akreditif işlemlerinde karşılaşılabilecek belgelerin bazılarına değinilmiştir ;

 1. Taşıma Belgeri
  1. En az iki farklı taşıma şeklini kapsayan taşıma belgeleri ( multi model veya combined taşıma belgeleri )
  2. Konşimento
  3. Ciro edilemez denizyolu taşıma senedi
  4. Charter party konşimento
  5. Havayolu Taşıma Belgesi
  6. Karayolu Taşıma Belgesi ( CMR )
  7. Demiryolu Taşıma Belgesi
  8. Karasal Su Yolu Taşıma Belgesi
  9. Kurye Alındısı
  10. Posta Alındısı
 2. Sigorta Belgeleri
 3. Finansal Belgeler
  1. Poliçe
 4. Ticari Belgeler
  1. Ticari Fatura
  2. Tasdik edilmiş ticari fatura
  3. Analiz sertifikası
  4. Ağırlık sertifikası
  5. Gözetim sertifikası
  6. Çeki Listesi
 5. Resmi Belgeler
  1. Menşe Şahadetnamesi
  2. Konsolosluk Faturası
  3. Sağlık sertifikası

İlerleyen yazılarımızda bu belgeleri ayrıntılı olarak incelemeye devam edeceğiz.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.

Bu yazı akreditif belgeleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.