AKREDİTİF İŞLEMLERİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Akreditif belgeleri başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

Genellikle dış ticaret uygulayıcılarının kullanmaktan çekindikleri bir ödeme yöntemidir akreditif. Hiç şüphesiz bu çekincelerin kaynakları çok farklı olsa da başlıca neden akreditif işlemi sonucunda ödemenin alınamaması korkusudur.

Akreditif işlemleri bankalar aracılığı ile yürütülmektedir. Bankalar akreditif işlemlerinde sadece evraklar üzerinde inceleme yapmaktadırlar. Dolayısı ile akreditif koşullarına uygun olmayan evrakların ibrazı durumunda firmaların ödemelerini alabilmesi akreditif amirinin onayına kalmakta ve bankanın  ödemeye ilişkin sorumluluğu ortadan tamamen kalkmaktadır.

Peki, ister ihracat ister ithalat işlemlerinde olsun firmalar akreditif ile çalışırken nelere dikkat etmelidirler?

  1. Riskinizi belirleyiniz :  Dış ticaret yapısı gereği risk unsurları barındırmaktadır. Farklı hukuksal ve kültürel ortamlara ait alıcı ve satıcıların arasında yapılan ticaret anlamına gelen dış ticaret işlemlerinde yapılması gereken ilk işlem risk unsurunun doğru tespit edilmesidir.
  2. Gerekli Özeni Gösteriniz : Dış ticaret sanılanın aksine büyük kar marjları üzerinden yapılmamaktadır. Ayrıca büyük işlemler büyük firmalar tarafıdan yapılmakadır. Dolayısı ile her an bir dolandırıcılığa uğrayabileceğinizi unutmadan hareket edin. Eğer bir iş “gerçek olamayacak kadar güzel ise” o işin arkasında mutlaka bir problem arayın. Dimyata pilava giderken evdeki bulgurdan olmamak için attığınız adımları dikkatlice atın.
  3. Satış Sözleşmesi Yapınız : Her dış ticaret işleminin olmazsa olmazı satış sözleşmesidir. Ödeme türü ne olursa olsun mutlaka bir satış sözleşmesi yapılmalıdır.
  4. Akreditifi İyi Analiz Ediniz : Eğer ihracat yapacaksanız mutlaka size gelen akreditif metnini iyice analiz ediniz. Akreditif metninde yer alan bazı maddeler sizi sıkntıya sokabilir hatta uygun evrak ibrazını imkansız hale getirebilir. Bunun yanı sıra her hangi bir rezerv durumunda malların alıcı tarafından evraklara ihtiyaç duyulmaksızın çekilmesine olanak sağlayan maddeler alıcı tarafından akreditife yazılmış olabilir. Bu maddelere karşın mutlaka akreditifi iyice analiz ediniz.
  5. Örneklerden Kaçınınız : Her akreditif kendi içerisinde değerlendirilmelidir. Örnek akreditif metinleri sizleri çok yanlış yollara sürükleyebilir. Lütfen örnek metinlerden olabildiğince uzak durunuz.
  6. Sürelere Dikat Ediniz : Zamanında yükleyemeyeceğiniz bir akreditifi sırf müşteriyi kaçırmamak adına kabul etmeyiniz. Nasılsa bir çaresini buluruz klasik Türk mantığıyla hareket etmek akreditifli işlemlerde hüsranla sonuçlanabilir.
  7. İsimlere Değil İçeriğe Önem Veriniz : Bir akreditifin geri dönülemez olması sadece o akreditifin şartlarının lehtarın izni olmaksızın değiştirilemeyeceği anlamına gelmektedir. Dolayısı ile ismi ve başlığı nasıl olursa olsun akreditifler gerekli şartlara uyulması koşulu ile ödeme güvencesi vermektedirler. Şartlarını yerine getiremeyeceğiniz bir akreditifin başlığının bir öneminin bulunmadığını unutmayınız.
  8. Sade Her Zaman İyidir: karmaşık işlemlerde hata payı artmaktadır. Basit işlemler her zaman daha az soruna sebeiyet vermekte ve akreditifin işleyişine daha uygun olmaktadır. Akreditif işlemlerinde fazla detaydan kaçınınız.
  9. Soru İşaretlerini Ortadan Kaldırınız: Anlamadığınız noktaları amir bankaya sorunuz. Gerekirse amirden akreditifte revize isteyiniz.
  10. Banka Komisyonlarına Dikkat Ediniz: Eğer bir akrditifte tüm komisyonları lehtar ödüyorsa burda bir iyi niyet olduğundan söz etmek mümkün değildir.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.

Bu yazı Akreditiflerde Dikkat Edilecek Noktalar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.