ithalat akreditiflerinde dikkat edilecek hususlar

Akreditif belgeleri başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

Türkiye 2009 yılında 140.775.457.000 ABD doları ithalat yaptı. Yapılan bu ithalatın gene büyük bir çoğunluğu ithalatçılar için en riskli ödeme yöntemi olan peşin ödeme ile gerçekleştirildi.

Firmalar daha güvenli olan akreditif ile ithalat işlemlerini yapmaları durumunda nelere dikkat etmelidirler? Bu yazımızda bu soruya cevap arayacağız.

1: Müşterinizi tanıyın: Birinci maddeyi dış ticaretin altın kuralı olarak alabiliriz. İster ihracat isterse ithalat işlemi olsun firmalar ilk adımda kesinlikle müşterilerini tanımalıdırlar.

2:Ürünü İyi tanıyın: İthal edeceğiniz ürünün teknik özelliklerini çok iyi tanıyınız. İthal edeceğiniz ürünün pazar fiyatından çok düşük veya çok yüksek teklifler alırsanız bu işin sonunda bir dolandırıcılık olabileceğini unutmayınız.

3:İthalat Prosedürlerini İyi Anlayınız: İthal edeceğiniz ürüne ait bir kısıtlama olup olmadığını,tarife oranlarını, gerekli belgelerin neler olduğunu şüpheye mahal vermeyecek şekilde öğreniniz.

4:Uluslararası Satış Sözleşmesi: Satış sözleşmesi dış ticaret işleminde tüm sözleşmelerin ana kaynağıdır. eğer bir satış sözleşmesi yapmadan ithalat yaparsanız işlemin sonunda hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz her zaman yüksektir. Eğer uluslararası satış sözleşmesi konusunda eksiğiniz var ise bu konuda destek almalısınız.

5:Akreditif Metnini Hazırlanması: Yukarıda sayılan ilk dört maddeyi tamamladıktan sonra sıra akreditif metninin hazırlanmasına gelmektedir. Bu noktada firma haklarınızı koruyacak ve karşı tarafın kabul edebileceği bir akreditif açtırmanız gerekmektedir.

Çoğu zaman yukarıda sayılan aşamaları atlayan firmaların non-operative (açıldığında karşı tarafın uymasının mğmkün olmayan akreditif türü) akreditif metinleri hazırladıkları ve bu şekilde kendilerini güvenceye almaya çalıştıkları görülmektedir.

Non_operative akreditifler firmanızın saygınlığına büyük zararlar vermelerinin yanı sıra banka ve ülke imajını da yerle bir etmektedirler. Lütfen akreditif uygulamalarında bu tip kötü örnek oluşturacak uygulamalardan kaçınalım.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.


Reklamlar
Bu yazı ithalat akreditif içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.