akreditif amiri

Akreditif amiri başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

Bir akreditifin amiri (applicant) bankasına talimat verip akreditif açılmasını talep eden kişidir.

Bazı akreditifler bankalar dışındaki kurumlar tarafından da açılabilmektedir. Bu tür akreditiflere non-bank issued letter of credit (banka harici kurumlarca açılmış olan akreditifler) denilmektedir.

Bir akreditif amiri bankasından akreditif açılmasını talep etmesi sonrasında ve bankanın bu ticari isteği uygun bulması ile beraber akreditif amirinin akreditifin işleyişi üzerindeki fonksiyonları sınırlandırılmakta ve akreditif işleyişi esas itibari ile akreditif kuralları çerçevesinde bankaların yetkisine geçmektedir.

Dolayısı ile lehdarın yapacağı ibrazın uygun ibraz olup olmadığının takdiri akreditif bankasındadır. Amirin uygun ibraz konusundaki itirazları sunulan belgelerin uygun ibraz taşıyıp taşımaması ile sınırlı olmaktadır. Eğer amir banka, akreditif belgelerini uygun olarak kabul eder ve akreditif amiri bu belgelerin uygun ibrazı karşılamadığı sonucuna varır ise amir bankadan tazminat talep hakkı doğabilir. Elbette akreditif amirinin tazminatı hak edebilmesi için haklılığını mahkemeler karşısında ispatlaması gerekmektedir.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.

Reklamlar
Bu yazı akreditif amiri, amir içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.