amir banka

Amir banka başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

Amir banka, akreditifi açan bankadır. Akreditifler büyük bir çoğunlukla bankalarca açılmaktadır. Fakat banka harici bir kurumun akreditif açmasının önünde bir engel bulunmamaktadır.

Amir banka genelde akreditifi bir akreditif amirinin vermiş olduğu talebe uygun olarak açmaktadırlar. Bankalar kendi namlarına da akreditif açabilirler. Dolayısı ile bir akreditifin amir bankası aynı zamanda akreditifin amiri de olabilir.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta akreditif kurallarının sözleşme hükmü niteliğinde olduklarıdır. Akreditifler açılırken çoğunlukla atıf yapılan akreditif kuralları (UCP 600,UCP 500 vs…) sözleşme niteliğinde olan kurallardır. Amir bankaların sorumlulukları bu kurallar ve bu kuralların tabi ulduğu ulusal kuralların belirleyiciliğinde anlam kazanmaktadır.

Ulusal kurallara aykırı olarak akreditif şartlarına yazılan maddeler bir dava durumunda yerel mahkemelerce yerel hukukla çelişmeleri durumunda yok sayılabileceklerdir.

Ayrıca amir bankalar, akreditif metinlerinde yer alan her türlü hata, eksiklik ve kusurdan bu kusurlarının lehdarın zararına sebebiyet vermesi durumunda da mesul olabileceklerdir.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.

Reklamlar
Bu yazı amir banka içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.