lehdar-beneficiary

Lehdar-beneficiary başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

Lehdar, kendi lehine akreditif açılan kişidir. Ticari akreditiflerde satıcı veya ihracatı konumunda olan kimsedir.

Dolayısı ile kendi lehine bir akreditif açılacak olan ihracatçıya akreditifli ödemelerde lehtar denilmektedir.

Akreditifi açan kişiye ise amir denilmektedir.(akreditif amiri)

Lehtarların başlıca sorumlulukları akreditif şartlarına uymak ve uygun ibraz gerçekleştirip akreditif bedelini almaya hak kazanmaktır.

Akreditif işlemleri bankaların aracılığında yapılmaktadır. Dolayısı ile lehdarların muhatabı akreditif işlemlerinde bankalardır.

Lehdarlar, herhangi bir problemle karşılaşmadan akreditif bedellerini tahsil etmek istiyorlar ise mutlaka akreditif metinlerini incelemelidirler. Unutulmaması gereken konu ibraz sırasında olası hataların düzeltilmesinin çok zor olduğudur.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.

Bu yazı akreditif lehdar, beneficiary, lc lehdar, lehdar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.