lehdarın sorumlulukları

Lehdarın sorumlulukları başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

Bir akreditif işleminde amir bankasının kendisi lehine vermiş olduğu şarta bağlı ödeme garantisinden faydanacak kimseye lehdar denilmektedir.

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı gibi akreditifler şarta bağlı ödeme garantisidirler. Akreditif açmakla, amir bankanın iki kuruluşa aynı anda sorumluluğu doğmaktadır. Bunlardan birisi lehdar iken ikincisi de akreditif amiridir.

Akreditif işlemlerinde lehdarın en önemli sorumluluğu akreditif şartlarına uymak ve kendisinden istenilen belgeleri yer ve zaman şartlarına uyarak akreditifte belirtilen bankaya ibraz etmekdir.

Lehtarın yaptığı ibrazı makul özen göstererek incelemek zorunda olan banka uygun ibraz karşısında ödeme yapmakla mükelleftir.

Peki eğer uygun ibraz saptanmaz ise sonuçları ne olmaktadır?

Eğer uygun ibraz saptanmaz ise bu durumda amir banka veya görevli banka kendisine verilen süre içerisinde rezervleri lehdara bildirmek zorundadır. Eğer lehdar zamanı müsait ise bu rezervleri ortadan kaldırmaya çalışmalıdır. Aksi halde akreditif için ödeme ancak akreditif amirinin onayı ile mümkün olabilecektir çünkü rezerv sonrası akreditif bankasının ödeme yetkisi ortadan kalkmaktadır. Aksi durumda amir banka akreditif amirine karşı olası zararlara karşı sorumlu olacaktır.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.

Reklamlar
Bu yazı lehdar, lehdarın sorumlulukları içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.