görevli banka

Görevli banka başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

Görevli banka, kendisine verilen yetki doğrultusunda, bir akreditif ile ilgili olarak akreditif ibrazını kabul eden ve ibraz uygun ise gerekli şekilde ödeme yapabilen bankadır.

Akreditif kurallarına göre hiçbir banka açıkça kabul etmediği bir görevlendirmeyi kabul etmeye zorlanamaz. Dolayısı ile bir bankanın akreditifte görevli banka olarak zikredilmesi o bankanın üzerine bir sorumluluk yüklememektedir. Yeter ki banka açıkça kendisine verilmiş olan görevli banka yükümlülüğünü kabul ettiğini lehdara bildirmemiş olsun.

Görevli bankanın akreditif kuralları içerisinde belirlenmiş tek kesin sorumluluğunun kendisine yapılmış olan ibrazı akreditif kurallarında belirlenen süre içerisinde incelemek ve eğer ibrazda rezerv tespit etmiş ise gerekli süre içerisinde ibrazı yapan kuruma akreditif kurallarında öngörülen şekil şartlarına uygun biçimde iletmekten ibaret olduğu söylenebilir.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.

Reklamlar
Bu yazı görevli banka içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.