akreditif kırdırmak

Akreditif tutarının akreditif vadesinden önce nakde çevrilmesi işlemine genel kullanımda akreditifin kırdırılması denilmektedir. Akreditif terimleri içerisinde ingilizce’de “negotiation” türkçe ise “iştira” olarak adlandırılmaktadırlar.

Bu yazının tüm hakları Akreditif Bilgi Merkezi | www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak Akreditif Bilgi Merkezi | www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.

Akreditifin Kırıdırılması : Bilindiği gibi akreditif şarta bağlı bir ödeme yöntemidir. Akreditif açılmış olması o akreditif altında akreditif lehtarına hemen ödeme yapılacağı anlamına gelmemektedir. Akreditif altında ödeme almaya hak kazanabilmek için ilk önce yükleme yapılmalı ve daha sonra akreditifte ibrazı şarta bağlanmış vesaiklerle beraber ödeme talep edilmelidir. Amir banka ibraz edilen belgeleri inceledikten sonra uygun evrak ibrazında belgeleri kabul edip akreditif vadesinde ödeme yapmak üzere akreditif lehtarına bir ödeme tarihi vermektedir.
İşte akreditifin kırdırılması denilen husus bu noktada devreye girmektedir. Amir bankalar tarafından kabul edilip ödeme vadesi bildirilen akreditifler ile ilgili olarak Türkiye’deki görevli bankalar piyasadaki geçerli ticari iskonto oranları üzerinden akreditifi vadesinden önce iskonto ederek ödeme yapabilmektedirler.
Vadeli Akreditifler Yükleme Öncesi İskonto Ettirilebilir mi? : Hayır. vadeli akreditifler yükleme öncesinde iskonto ettirilemezler. ilk önce yükleme yapılmalı ve belgelerin amir banka tarafından kabul edilmesi gerekmektedir.
Teyitli Akreditifler İskonto Ettirilirken Teyit Bankasının Rolü Nasıl Olmaktadır? : Teyit bankası uygun evrak ibrazında amir banka gibi ödeme yükümlülüğü altındadır. Dolayısı ile eğer bir teyit bankası uygun evrak ibrazını tespit edip evrakları kabul etmiş ise bu durumda akreditif vadesinde ödeme yapmakla yükümlüdür. Elbette bir bankanın kendi ödeme yükümlülüğünü iskonto etmesi daha kolay olacağı için teyitli akreditifin daha kolay iskonto ettirilebileceği düşünülmelidir.

 

Bu yazı akreditif iskontosu içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.