cezayir ihracatlarında akreditif ödeme kullanma zorunluluğu

Anahtar Kelimeler : cezayir ihracatlarında akreditif ödeme kullanma zorunluluğu, cezayir ihracatlarında akreditifli ödeme, cezayire ihracat yaparken akreditif ile ödeme yapmak,cezayir akreditifi, akretif cezayir, cezayir ayçiçek yağı ihracat, cezayir salça ihracat, cezayir gıda ihracat, cezayir tekstil ihracat, cezayir makina ihracat, cezayir ihracatında risk, cezayir ihracatlarında riskli noktalar, cezayir vesaik mukabili ödeme, cezayir mal mukabili ödeme, cezayir güvenli ödeme, cezayir garantili ihracat ödemesi almak, cezayir örnek akreditif, cezayir akreditif çalışmak, cezayir akreditif risk, cezayir nasıl ihracat yapılır.

2009 yılının ortalarından itibaren Cezayir Hükümeti’nin almış olduğu bir kararla tüm ithalat işlemlerinde akreditif kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kararın diğer bir anlamı ise cezayir’e yapılacak olan tüm ihracat işlemlerinin akreditif ile gerçekleştiriliyor oluşudur.

Özellikle kararın alındığı ilk yıllarda akreditif uygulamalarına uzak olan ihracatçı firmaların epey zorlandığı görülmüştür. Bu zorlanmada Türkiye’li ihracatçı firmaların akreditif metnine uzak oluşları kadar Cezayir’in zor iş yapılan bir ülke olmasının ve Cezayir bankalarının UCP 600 kurallarına riayet etmekte gönülsüz davranmalarının da bir katkısı olduğu aşikar bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cezayir Dünya Bankası ekonomik koşullarının iş yapmaya elverişliliği kriterlerine göre 178 ülke arasında 125. sırada yer almaktadır.
 
Cezayir pazarında fırsatları değerlendirmek için nasıl bir yol izlenmelidir. 
 
  1. Müşterinizi çok iyi tanıyınız.
  2. Olabildiğince basit bir akreditif metni ile çalışmaya özen gösteriniz.
  3. Akreditif metninde bilmediğiniz veya tam olarak anlamadığınız herhangi bir kısmın olmamasına dikkat ediniz.
  4. Risk unsurunun çok iyi değerendirilmesi işlem öncesinde yapılması gereken konudur. Akreditifte risk konusunun açıklandığı bu sayfadan bir akreditif işlemindeki başlıca riskleri tanıyabilirsiniz.
  5. Daha sonra riskinizi nasıl düşüreceğiniz üzerinde durmanız gerekmektedir. Akreditif işlemlerinde risk düşürme yollarının açklandığı bu sayfaya bakmanız sizin için faydalı olabilir.
  6. Son olarak akreditif tebrübe ve bilgi gerektiren bir konu olduğ için bu konuda zaman bir kişiye danışmanızda fayda olabilir.

Cezayir İhracat Akreditif Danışmanlığı :

İhracat işlemlerinde eğer akreditifli ödeme kullanılacak ise ve eğer firmalar yapacakları bu akreditif işlemi ile ilgili olarak danışmanlık almak istemekte iseler bu durumda verilecek hizmet ihracat akreditif danışmanlığı olarak adlandırılmaktadır.

 

İhracat işlemleri bir satış sözleşmesinin hazırlanması ile başlamakta, daha sonra hazırlanan satış sözleşmesinin imzalanması, malların sevk edilmesi, evrakların toplanması ve evrak ibrazının yapılması ve mal bedelinin tahsil edilmesi operasyonel sırasını izlemektedir.

Bir akreditifli ihracat işleminde danışmanlık hizmeti verilmesi durumunda aşağıdaki sıra doğrultusunda müşterilerimize yardımcı olmaktayız.

  1. İşlem bazında risk analizi yapılması
  2. Akreditif metni hazırlanması veya detaylı akreditif metni incelemesi
  3. İşlem boyunca destek sağlanması
  4. İbraz öncesi belge kontrolü

Tüm bu işlemlerin uluslararası geçerliliğe sahip akreditif uzmanlık belgesi sahibi tecrübeli bir akreditif uzmanı (CDCS) tarafından yapılması taraflara yarar sağlayacaktır.

Bu yazı cezayir akreditif içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.