Gayri Kabili Rücu Akreditif

Gayri Kabili Rücu (Dönülemez) Akreditif  ( Irrevocable Letter of Credit ) başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

İngilizce’de irrevocable letter of credit olarak tanımlanan,Türkçe’de ise Gayri Kabili Rücu  Akreditif veya Dönülemez akreditif olarak karşılık bulan bir akreditif çeşididir.

Dönülemez akreditiflerin en büyük özelliği bu akreditif türünde akreditif taraflarının tümünün üzerinde anlaşmaya vardıkları bir mutabakat olmadan akreditif metninde bir değişiklik yapılmasının veya akreditif metninin tamamen işlevsiz kılınmasının mümkün olmamasıdır. Bu nedenle amir banka,  eğer mevcut ise teyit bankası ve lehtarın onay vermediği hiçbir revizyon veya iptal  Gayri Kabili Rücu Akreditif veya başka bir deyişle Dönülemez Akreditifte geçerlilik kazanamamaktadır.

Gayri Kabili Rücu Akreditif , ihracatçı açısından güvenli bir ödeme yöntemi konumundadır çünkü bir kez akreditif ihbarı kendisine ulaştığında yapması gerekenlerin neler olduğunu akreditif metninden öğrenmekte ve kendisine iletilen akreditif şartlarında bir değişiklik olmayacağını bilmektedir. İhracatçı kendisinden istenilen şartları yerine getirdiği sürece mal bedelini tahsil edeceğinden emindir.

Halen yürürlükte olan ICC’nin hazırlamış olduğu akreditif kurallarına göre        ( UCP 600 ) eğer akreditif metninde akreditifin dönülebilir veya dönülemez olduğuna değinilmemiş ise akreditifin dönülemez olarak açıldığı varsayılmaktadır.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.