Kabili Rücu Akreditif

Kabili Rücu ( Dönülebilir ) Akreditif  ( Revocable Letter of Credit ) başıklı yazı www.akreditif.biz.tr nin katkıları ile hazırlanmıştır ve alınan izin ile yayınlanmıştır.

İngilizce’de revocable letter of credit olarak tanımlanan,Türkçe’de ise Kabili Rücu  Akreditif veya Dönülebilir akreditif olarak karşılık bulan bir akreditif çeşididir.

Dönülebilir akreditifler akreditif lehtarının onayı olmadan amir banka tarafından değiştirilebilen akreditif türü olarak tanımlanabilmektedir. Amir banka tarafından lehtarın iznine gerek duyulmadan değiştirilebilmesi, kabili rücu akreditifleri ihracatçılar açısından son derece güvensiz bir ödeme aracı haline dönüştürmektedir.

Akreditiflerin yapılarında barındırdıkları en büyük özellik olan geri dönülemez nitelikte ödeme garantisi içerme dönülebilir akreditifler için geçerli olmamaktadır. Dolayısı ile bu tip akrediitfler uygulamada pek kabul görmemekteydiler.

ICC ( Uluslararası Ticaret Odası ) tarafından hazırlanan akreditif kurallarının en son revizyonunda kabili rücu akreditif (dönülebilir akreditif ) kapsam dışı bırakılmıştır. Dolayısı ile UCP 600’ün şartlarına tabi olan bir akreditif açıkça belirtilmese bile gayri kabili rücu olarak açılmaktadır.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır.